Topuk Testi

Tarama Testleri Ne Demektir?

Tarama testleri, hastalıkların geri dönüşümsüz hasarlar oluşturmadan önce tanınarak tedaviye alınmasını amaçlayan testlerdir. Bu hastalıklar  toplumda sık görülen ve basit testler ile saptanabilecek hastalıklardır.

Taramada kullanılan testler sağlıkla ilgili bir sorun olabileceği konusunda uyarır. Bundan sonra şüphelenilen hastalıkla ilgili kesin tanı koydurucu testlerin yapılması gereklidir.

Doğum öncesi dönemde yapılan üçlü test veya amniyosentez ile saptanabilen hastalıklar, yenidoğanda taranan hastalıklardan farklıdır.

Birçok hastanede yenidoğanda metabolik hastalık taramasının dışında, işitme ve doğuştan kalça çıkığı taraması testleri de yapılmaktadır.

Metabolizma Hastalığı Nedir?

Alınan gıdaların parçalanarak vücutta kullanılan yapı taşlarına dönüştürülme işlemi ‘metabolizma’ olarak adlandırılır. Gıdaların aminoasitlere, yağlara ve karbonhidratlara dönüşmesi işleminde ‘enzim’ denen kimyasal maddelere ihtiyaç vardır. Metabolizma hastalıkları, enzimlerin eksikliği veya görev yapamaması durumunda görülen hastalıklardır.

Bu durumda öncü ve ara maddeler birikirken, oluşması beklenen son ürün yapılamamaktadır.

Sıklıkla kalıtsal olan bu hastalıklara, akraba evliliklerinin yaygın olduğu topluluklarda daha fazla rastlanmaktadır.

Yenidoğanda Taranan Metabolik Hastalıklar Nelerdir?

Her ülkeye, hatta aynı ülkenin farklı bölgelerine göre değişebilen çok sayıda hastalık metabolik hastalık vardır.

Hipotiroidi, fenilketonüri, galaktozemi, kistik fibroz, homosistinüri, biotinidaz eksikliği, konjenital adrenal hiperplazi, orak hücreli anemi  yenidoğanda taranan bazı hastalıklardır.

1990 larda geliştirilen Tandem Mass spektrometrisi yöntemi ile 20 – 25 kadar metabolizma hastalığı taranabilmektedir. Bu hastalıklar aminoasit metabolizması bozuklukları, organik asidemiler ve yağ asidi oksidasyon bozukluklarıdır.

Ülkemizde rutin olarak fenilketonüri, sıklıkla hipotiroidi ve bazı merkezlerde Tandem Mass ile yenidoğan taraması yapılmaktadır.

Yenidoğan Tarama Testleri Niçin Yapılıyor?

Erken tanı, doğuştan metabolizma veya hormon hastalığı olan birçok bebeğe sağlıklı bir yaşam sürdürme şansı vermektedir.

Doğduğunda tamamen sağlıklı görünen ve tarama sonucunda hastalık saptanan bebekler, uygun diyet ve / veya ilaç tedavisine alınarak, ileride gelişebilecek  zeka geriliği, havale, hatta ölüme varan sonuçlardan korunabilmektedir.

Yaklaşık olarak 1500 de 1 bebekte, yenidoğan tarama testleri ile saptanabilen bir hastalık olduğu tahmin edilmektedir.

Yenidoğan Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Yenidoğanda metabolik hastalık taraması için, topuktan birkaç damla kan alınarak özel filtre kağıdına damlatılır, alınan örnek oda ısısında kurutulduktan sonra ilgili merkez laboratuvarına gönderilir.

Yenidoğanda genellikle topuktan alınan kan test edildiği için ‘Topuk Testi’ olarak da bilinmektedir.

متى يتم إجراء الاختبار؟

لتجنب النتائج السلبية الخاطئة يجب أخذ عينات الدم بعد بدء الطفل بتناول الأغذية البروتينية ومرو 24 ساعة على الأقل. من المفضل عادة اتخاذ عينة الدم في الساعات 48-72 ، يجب ان لا تتجاوز هذه الفترة 7 أيام. يوصى بتكرار الاختبار مرة اخرى في الأسبوع 1-2 في حالة إتخاذ عينة الدم خلال الـ 24 ساعة الأولى لأسباب اضطرارية.

يجب اجراء الاختبار للخدج في اليوم السابع دون النظر الى العلاج الذي تلقاه.

يوصى بتكرار الاختبارات بعد فترة معينة من الزمن للأطفال الذين لديهم تلوث اليود والذين تلقوا المضادات الحيوية و الستيرويدات القشرية والدوبامين.

كيف يتم معرفة نتائج الاختبار؟

عموما إذا كانت نتائج الاختبارات الأيضية للرضيع طبيعية فلا داعي الرجوع الى أسرة الرضيع. أما إذا اشتبه في نتائج الاختبار يتم الاتصال بالأسرة وتقديم معلومات عن الأختبارات المتقدمة وبعدها يتم اجراء الفحوصات اللازمة لوضع التشخيص النهائي.